Dzień 23 lutego jest Dniem Walki z Depresją. W tym dniu każda z klas uczestniczyła w zajęciach z pedagogiem, mających na celu poszerzenie wiedzy i świadomości na temat tej choroby, zapoznanie z jej objawami i sposobami leczenia, a także wskazanie instytucji i poradni, w których powinna szukać pomocy i wsparcia osoba chora oraz jej rodzina.
Dzieci dowiedziały się także w jaki sposób same mogą wesprzeć osobę cierpiącą na depresję, by czuła się ona zaopiekowana i nie pozostawiona sama sobie z cierpieniem.
Jako podsumowanie zajęć, nawiązując do zdobytej wiedzy, a niekiedy korzystając z własnych doświadczeń, każdy z uczestników napisał, lub narysował, jak może pomóc osobie z depresją. Dzieci przykleiły swoje prace na wspólnym plakacie.
Podczas prowadzenia zajęć oraz tworzenia gazetki informacyjnej w temacie depresji pomocne okazały się następujące źródła internetowe:
1.Forumprzeciwdepresji.pl
2.Famiga.pl/depresjaudzieciimlodziezy
3. Dzień walki z depresją. Scenariusz zajęć. Szkoła podstawowa – ePedagogika
5. Czy to bunt dziecka czy to już depresja? – ForumPediatryczne.pl
Już nie tylko dorośli, ale także i dzieci mogą stać się ofiarami depresji. Depresja jest podstępna, nie tylko wpływa na obniżenie nastroju, oddziałuje również na myślenie oraz sposób funkcjonowania. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, w 2020 roku depresja była drugą najczęściej występującą chorobą na świecie, a do 2030 roku – będzie pierwszą. W 2022 roku na depresję cierpiało aż 4 mln Polaków, w tym aż 1 proc. dzieci w wieku przedszkolnym, 2 proc. dzieci w grupie 6-12 lat, i do 20 proc. w grupie młodzieńczej.
Aneta Wiktorek- Włudyka