Ostatnie dni kwietnia były dla uczniów naszej szkoły wyjątkowym czasem, a to wszystko za sprawą trzydniowej wycieczki do stolicy naszego kraju. Dzięki środkom pozyskanym z ministerialnego programu „Poznaj Polskę”, aż 42 uczniów mogło wziąć udział w przedsięwzięciu.
Wycieczka do Warszawy stała się doskonałą okazją, aby młodzież i dzieci mogli zobaczyć i poznać miejsca, które do tej pory znali tylko z książek czy filmów.
Podróż rozpoczęliśmy o świcie 26 kwietnia, a już po kilku godzinach spacerowaliśmy po lotnisku Chopina, gdzie mieliśmy możliwość obserwowania startujących i lądujących samolotów. Kolejnym i zarazem najbardziej istotnym dla naszej społeczności miejscem, do którego udaliśmy się, była wizyta w parafii pod wezwaniem św. Stanisława Kostki, na której terenie znajduje się muzeum Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki. Ze względu na patronat ks. Jerzego nad naszą szkołą, spotkanie w miejscu jego ostatniej posługi kapłańskiej oraz wysłuchanie niezwykłych historii z nim związanych opowiadanych przez jego przyjaciela, stało się dla nas bardzo wzruszającym i sentymentalnym przeżyciem.
Kolejnym miejscem, do którego udaliśmy się, był Cmentarz Powązkowski, czyli zabytkowa nekropolia, której zwiedzanie miało bardzo istotny walor historyczny. Spacerując alejkami Starych Powązek, podziwialiśmy piękno miejsc pochówku wielu znanych i zasłużonych Polaków, a to wszystko okraszone ciekawymi opowieściami przewodnika. Pierwszy dzień podróżowania po Warszawie zakończyliśmy sportowym akcentem na Stadionie Narodowym. I to miejsce przysporzyło dzieciom wielu pozytywnych i wyjątkowo emocjonujących przeżyć. Szczególne wrażenie wywarły trybuny stadionu oraz wizyta w szatniach reprezentacji Polski. Po tak pełnym wrażeń i emocji dniu, wszyscy z ogromnym apetytem zajadali się smacznym obiadem, który czekał na nasz w hotelu Arkadia Royal, w którym gościliśmy podczas wyjazdu.
Drugi dzień wizyty w Warszawie rozpoczęliśmy pysznym śniadaniem, a tuż po nim wyruszyliśmy, aby poznawać kolejne niesamowite miejsca mieszczące się w stolicy. Rozpoczęliśmy od wizyty w barokowej perełce Warszawy, czyli pałacu w Wilanowie. Dzięki niezmienionej formie zarówno pałacu jak i ogrodu mogliśmy się poczuć jak król Jan III Sobieski, gdzie spacerując, podziwialiśmy piękno historyczno-przyrodnicze, które zachwycają swymi dopracowanymi detalami. Szczególną uwagę przykuł XVII- wieczny zegar słoneczny trzymany przez dostojnego Saturna. Z ogrodów przejechaliśmy do mieszczącej się nieopodal Świątyni Opatrzności Bożej. Wizyta w tak ogromnym obiekcie sakralnym wywarła na nas nie lada wrażenie. Szczególnym zainteresowaniem nasi uczniowie obdarzyli nawy boczne, w których znajdują się relikwie błogosławionych i świętych. Wspólna modlitwa zakończyła naszą wizytę w świątyni, po której pojechaliśmy do Łazienek Królewskich. Tam dla naszych uczniów zostało zorganizowane zwiedzane w aktywnej formie, poprzez wykonywanie zadań związanych z miejscami, które mogliśmy podziwiać, a wśród nich Pałac na Wyspie, Amfiteatr, Stara Pomarańczarnia czy Pomnik Fryderyka Chopina. Zwieńczeniem drugiego dnia „Poznawania Polski” była wizyta na XXX piętrze Pałacu Kultury i Nauki, z którego widok zachwycał warszawskimi drapaczami chmur. Ostatnim dniem podróży po stolicy było zwiedzanie Starego Miasta oraz Zamku Królewskiego. Miejsca te zachwycają kolorowymi kamienicami i wąskimi uliczkami. Dawna siedziba polskich władców, po której komnatach wędrowaliśmy oraz opowieści przewodnika, przybliżyły dzieciom m.in. historię związaną z Uchwaleniem Konstytucji 3 Maja, tym bardziej, że byliśmy w przededniu jej rocznicy.
Zakończeniem wycieczki był pobyt w Centrum Nauki Kopernik, raju dla miłośników nauki i ciekawych świata, gdzie każdy mógł poczuć się jak badacz i odkrywca.
Dni spędzone w Warszawie były czasem wyjątkowym, szczególnie ze względu na miejsca, które było nam dane zwiedzić. Uczniowie poznali jedne z najważniejszych miejsc w naszym kraju, poszerzyli swą wiedzę historyczną, ale również miło spędzili czas, pogłębiając swe więzi rówieśnicze.
Anna Smolińska-Baranowska